Planer

 

SVI IMAMO 24 SATA

Ovo je nastavak bloga na temu sindroma nedostatka vremena s mojom osobnom pričom, koji možete pročitati OVDJE, a sada idemo vidjeti kako tehnički možemo upravljati svojim vremenom.

Rekli samo da za ono što nam je važno za ostvariti, možemo i moramo pronaći vrijeme, a opet ne moramo uništavati zdravlje bdijenjem noću.

I bogati i siromašni imaju jednakih 24 sata. Pa kako to da netko uspijeva biti uspješan, nalazi vrijeme, dobro mu ide, a netko savija leđa, radi kao konj i stalno nazaduje i nema vremena zaraditi novac. Ovisi o tome što smo odabrali. Ponekad situacija mora biti takva kakva jest dok se ne iskopamo iz nje, ali moramo se pokrenuti u tom iskopavanju. Nemojmo biti dio većine koja radi mnogo za mali rezultat i nema vremena.

Ovaj tekst pišem za svoje suradnike, ali vjerujem da će i mnogima drugima pomoći za dobivanje na vremenu.

Tko treba dodatnu zaradu uz redovan posao, naravno da će moći manje vremena uložiti – da, dobro sam rekla „uložiti“, jer i vrijeme je investicija – u svoje poslovanje. Ali raspolažemo s onim što imamo, ali to mora biti na pametan način. Ne treba se zavaravati ako se možemo baviti određenom profesijom full radno vrijeme da vremena imamo dovoljno. Ako dobro ne isplaniramo svoj cijeli „slobodni“ dan, začudit ćemo se kako nam je vrijeme pobjeglo.

 

KAKO SE RADI PLANER VREMENA?

 

Faza 1

Kupite bilježnicu ili koristite A3 format papira.

Napravite tablicu, raster, po danima. Na jednoj strani za jedan tjedan, na drugoj za drugi. Može i za sljedeće razdoblje do kraja mjeseca jer bit će i „udaljenijih“ datuma za koje postoji potreba da se evidentiraju u tom mjesecu.

Prvo upišite vrijeme u danu po satima od – do koje je zauzeto i u kojem se ne možete baviti dodatnim poslom odnosno aktivnošću koju ste odabrali za realizaciju nekog cilja. To može biti radno vrijeme kod poslodavca, ili čak u svojoj firmi ako je imate, i putovanje na posao i s posla, priprema odjeće, higijena, jelo.

Upišite vrijeme koje se odnosi na obiteljske obaveze ili obaveze prema roditeljima, prijateljima.

Upišite vrijeme koje se odnosi na održavanje kućanstva, nabavku, popravke i slično.

Upišite vrijeme koje se odnosi na spavanje, odmor, rekreaciju i brigu o zdravlju.

Označite crvenom bojom. Napišite onako kako sada provodite svojih 24 sata. Sada radite snimku svoga života.

 

Faza 2

Analizirajte koliko vam je ostalo vremena? Sigurno da ne možete smanjiti radno vrijeme na poslu, skratiti putovanje na posao i s posla, čak morate predvidjeti i prekovremeni rad ili zastoj u prometu.

Pogledajmo što se događa sa ostalim stavkama!

 

Spavanje, odmor, rekreacija i zdravlje

Volite spavati, treba vam osmica i još jedan sat drijemanja uz televizor, kao ono – ispružiti leđa. Spavanje nam odnosi mnogo vremena, potrebno je, ali da vidimo kako ga možemo iskoristiti. Jedan sat spavanja manje neće škoditi što ne znači da moramo nekuda hodati ili trčati već jednostavno sat vremena iskoristimo za čitanje pametnih knjiga. To će nas opustiti, činiti zadovoljnim i pomoći u dodatnim znanjima. Ispružiti se uz TV jeste ugodno i često je to najslađi odmor. Umjesto toga možemo napraviti ovako: osamiti se u sobi. Umjesto u mekanu i nezdravu fotelju, ispružimo se na pod, stavimo spužvastu prostirku. Izravnat ćemo si leđa. Možemo se opustiti meditirajući – dovoljno je pratiti samo svoje disanje i biti svjestan svoga tijela. Na taj način neće nas mučiti misli u velikoj mjeri, a vježbom ćemo svoj um sve više oslobađati uznemirujućih misli. Ili slušajmo glazbu, ili slušajmo snimljeni audio-materijal s nekog seminara ili neki drugi edukativni materijal vezano za ono što želimo dodatno postići. Uključite audio-materijal na engleskom jeziku. Koristit će za komunikaciju s vašim internacionalnim klijentima. Ili vježbajmo statičke vježbe za tijelo, ne moramo se preznojavati, a činimo dobro za naše zdravlje.

Uvijek sam pobornik dnevne rekreacije bilo da je to šetnja, trčanje ili odlazak u teretanu. To je zdravo jer otpušta stres i potiče kreativno razmišljanje. Rekreacija ne smije biti TV omiljena serija, video igrica ili film koji muti mozak. TV ili surfanje po žutim stranicama treba potpuno izbaciti iz svoga života jer to nije sredstvo koje će nas „ispravno“ informirati i dovesti do cilja. Preporučene, edukativne i motivirajuće filmove uglavnom nalazimo na nekim drugim medijima. Prave informacije dobivamo iz sasvim drugih izvora. Čak je i radio bolji jer nas ne veže uz ekran.

Znači, samo jedan sat manje spavati i iskoristiti za ugodnu, ali korisnu aktivnost, bilo da je to čitanje ili tjelovježba. Vrijeme za putovanje na posao i s posla možemo iskoristiti slušajući audio-materijal bitan za naše poslovanje. Ali, ipak oprez ako vozite automobil!

Ako smo lošijeg zdravlja i svakodnevno trebamo odrađivati terapiju, to je naša obaveza i dužnost da brinemo o sebi i traži dodatno vrijeme. Iskoristimo u tom slučaju Internet koji ubrzava komunikaciju ili posao obavljajmo u svome domu ako smo slabije pokretni.

 

Obiteljske obaveze

Treba jako dobro planirati vrijeme koje želimo provesti sa svojom obitelji, sa svojima najvažnijima, najdražima. To je dobro i radi obiteljske sloge i harmonije. Ako imamo djecu, znamo da smo ionako premalo s njima. Budimo s njima maksimalno, ali na način da im budemo primjerom. Kako? Tjelovježbu ili boravak u prirodi možemo raditi zajedno s djecom tako da smo tu istovremeno odradili dvije stavke. Također možemo odraditi i stavku kućanskih poslova na isti način. To je korisno za obitelj jer djecu učimo radu i vještinama koje zahtijeva svakodnevni život. Boravak uz TV zajedno s djecom loš je primjer i ne može se ukalkulirati ni u jednu korisnu stavku.

Odlazak na roditeljski sastanak dogovorite s bračnim partnerom, naravno ako niste samohrani roditelj, na način da se smjenjujete. Nije potrebno da oboje idete, ili ako supružniku više odgovara, neka on odrađuje taj dio posla. Vi ćete dotle biti s djecom ili na projektu.

Ako imate ostarjele roditelje i dio vremena morate provesti kod njih, učinite to. Nemojmo odlagati nešto što neće još dugo trajati jer poslije će nam biti žao. Ako smo u mogućnosti, možemo roditelje povremeno dovesti k sebi, da su nam „pri ruci“. Skraćujemo vrijeme putovanja i boravka kod njih, a ujedno služimo kao dobar primjer djeci kako se treba ophoditi prema svojim roditeljima.

Ako roditeljima treba stalna zdravstvena skrb, onda nema sumnje da se morate pobrinuti za dodatne prihode.

Ukalkulirajte vrijeme koje ćete provesti sa svojim partnerom nasamo. To može biti još jedan sat manje spavanja ili pomozite pri kućanskim poslovima kako bi se ranije povukli u svoju prostoriju i dobili na tom jednom satu ne oduzimajući od sna. Jedan sat dnevno čini čuda!

 

Prijatelji

Prijatelja nemamo mnogo i u prijatelje ne ubrajamo kolege s posla i poznanike. Nema potrebe družiti se s kolegama i izvan radnog vremena. A poznanici su samo poznanici. Prijateljima treba reći da radimo na jednom projektu i da se ne možemo više družiti po dosadašnjoj dinamici. Primijetit ćemo da nam ostaje doista mnogo vremena nakon što riješimo ovu stavku, pogotovo ako prijatelji nemaju veze s našim projektom i nismo bog zna kako nakon druženja napredovali i oni i mi u neku višu razinu. Ispijanje kava ili piva može biti samo navika koje se trebamo što prije riješiti.

 

Faza 3

Da vidimo je li nam uopće ostalo vremena za dodatnu aktivnost, za naš projekt!

Ako smo „kresali“ nešto što nije neophodno, pa ako treba oduzeli i od sna – ostalo je vremena. To je dragocjeno vrijeme koje moramo iskoristiti efektivno, ekonomično, na koncu kao i cijelo naše životno vrijeme. Vrijeme je novac, vrijeme je potrošna kategorija i s njim trebamo upravljati maksimalno pažljivo.

 

Vrijeme za dodatnu aktivnost, zaradu, projekt

Koliko je ostalo vremena? Nismo zadovoljni? Još jednom analizirajmo! Ako je ostalo makar 2 sata dnevno, to znači da ipak imamo određenu vremensku investiciju i treba je iskoristiti. 2 sata dnevno pametnoga rada korištenjem Internet tehnologija i raznih poslovnih tehnika može nas dovesti do financijske bezbrižnosti. A uz to ide i ono dodatno slobodno vrijeme koje nam je cilj. Pa zar nismo krenuli u ovo „odricanje“ i planiranje da bismo ostvarili bolji život i sebi i svojoj obitelji.

Ako nismo sigurni jesmo li dobro isplanirali svoje vrijeme, nismo zadovoljni s preostalim vremenom koje je raspoloživo za projekt, zamolimo mentora ili objektivnu osobu da analizira naš planer i da nam pomogne svojim prijedlogom.

 

Zaključak

Ako naš projekt uključuje rad s ljudima, dajmo im do znanja da imamo svoje dragocjeno, isplanirano vrijeme i da se dogovora treba držati. Komunikacija tipa: „Čujemo se, vidimo se, javim ti!“ ne smije nam biti nametnuta kao način rada. Potrebno je inzistirati na točno dogovorenom terminu koji sadrži početak – kraj, a sve je to potrebno zapisati u svoj planer. I ne dozvolimo skakačima da uskaču kada to njima odgovara. Tada neće biti zbrke i curenja vremena! Zbrku ostavimo za nepredviđene obiteljske okolnosti kojih uvijek ima.

Ne dozvolimo drugima, ako to nije neophodno, da upravljaju našim vremenom!

Facebook komentari
Categories: Posao, Psihologija Tags: Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *