Obožavatelji prošlosti

NAVIKA KOJA MOŽE PRIJEĆI U OVISNOST

Boravak u prošlosti jeste navika. Ispočetka nam se čini da je bezazlena, ali kada ona pusti duboke korijene, stvara se ovisnost. Ovisnosti se teško liječe, kao i alergije jer su vrlo kompleksne. Ozdravljenje se neće dogoditi ako samo ublažavamo simptome. Potrebno je vratiti se na početak zbivanja iz prošlosti, ali samo sa svrhom da iz nove perspektive razmotrimo situacije u kojima smo se nalazili, ali i ljude s kojima smo stvarali situaciju, kao i nas same tada.

VIDEO VERZIJA

Iz prošlosti najviše pamtimo ono što nas je duboko dojmilo. Nažalost, najčešće razmišljamo o onima koji su nas povrijedili ili napustili, zbog kojih smo proveli mnogo dana u suzama, ljutnji, strahu i bolu. Kada iznova i iznova vrtimo film iz prošlosti, naše tijelo počinje ponovno sve proživljavati, kao da je sada.

Jeste li primijetili, kada ste prolazili neko teško razdoblje koje vas je frustriralo, imali ste potrebu o tome pričati drugima, da ispričate priču o tome kako se netko ili nešto prema vama ponaša nepravedno. Ili vam oduzima vrijeme, novac, snagu, mladost, slobodu. Pričate o svome zarobljeništvu u toj situaciji. Pričate o nepravdi koju vam nanose. Pričate o tome kako vam oduzimaju vaše zdravlje. Pričate iz pozicije žrtve.

Naš mozak ne razlikuje stvarnost od zamišljenog. Slike iz prošlosti on vidi kao da su sada. Naše emocije šalju poruku mozgu da luči određene tvari. Ako govorimo o situacijama iz prošlosti koje izazivaju emocije straha, ljutnje, nepravde – tada se informacija s ovim signalom, određenom vibracijom, šalje u mozak i on nas vidi u modu za preživljavanje. U stresu. A kada smo u stresu, tada mozak kao izvršni direktor ima zadatak da raspodijeli dužnosti mehanizmima u našem tijelu.

Šalje poruku imunološkom sustavu: – sada malo pričekaj, otiđi u hladni pogon. Nakon kratkog vremena moguće da ćemo dobiti virusnu infekciju ili neku upalu – jer imunološki sustav nije neko vrijeme radio punim potencijalom. Zar se niste često razboljeli nakon što je stresna situacija završila? Ili naprosto dobili išijas?

Mozak šalje poruku krvnožilnom sustavu, probavnom sustavu, hormonalnom sustavu, sustavu za reprodukciju itd. – sada je opasnost, sada morate trošiti manje energije jer više energije treba sustavu za preživljavanje. Potom se stvara pojačano lučenje kortizola. To je u redu u normalnim životnim okolnostima gdje se traži prolazan psihofizički napor, ali ako je naše tijelo, um i duša u modu „borba ili bijeg“ – dolazi do narušavanja tjelesnog i emocionalnog zdravlja.

Ne samo misli, već i govorenje drugima o teškim temama iz prošlosti ili kada se nađemo s prijateljima i vrtimo nekadašnji film – zajedno aktiviramo hormon stresa svakome od nas. Ali ne samo to!

Kako vrijeme prolazi – počinjemo dodavati u svoju priču nešto novo, neki detalj koji uopće nije bio u prošlosti. Taj detalj može biti neka vrsta uljepšavanja, a može biti i obrnuto: dati još više crnila na opis osobe ili situacije. To se ne odnosi samo na druge osobe koje su tu sudjelovale, već i na nas same. Ili se previše uljepšavamo, ili sebe gledamo kao još lošije osobe ili kao žrtve.

Na taj način naša prošlost više nije istina. Stvaramo neku drugu priču koja više nema veze s onom pričom koja se doista i dogodila.

Kako se obračunati s prošlošću, ili bolje rečeno: kako iscijeliti svoj odnos prema onome što je prošlo – a ostao nam je osjećaj stida, krivnje, mržnje, tjeskobe, kajanja – bit će još materijala na tu temu.

Možete dogovoriti sa mnom besplatan prijateljski razgovor u trajanju pola sata na temu nadilaženja situacije u kojoj jeste. Pokušat ću vam dati podršku svojim znanjem i iskustvom, ili uputiti na koristan sadržaj.

Mir i dobro!

Facebook komentari
Categories: Psihologija, Život Tags: Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *