ŠUM U UŠIMA
OMETAJUĆI ŠUM POVREMEN ILI STALAN
Povremeno ili sve češće zujanje, lupanje ili šum u ušima, osjet kao da čujete svoje disanje, svoj krvotok i svoje korake nije bezazlena pojava. Može biti rezultat oštećenja nakon traume ili eksplozije, rad u bučnom prostoru, rad preko slušalica, kao i slušanje preglasne glazbe. Ne mora biti ni sve to. Jednostavno se radi o starenju našeg živčanog i krvožilnog sustava pa mnogo starijih osoba žali se na ovaj neugodan šum koji je sve izrazitiji, iako se može povući na određeno vrijeme. Radi se o tinitusu. Naše je uho isprepleteno živcima i žilicama, pa kako starimo, tako dolazi do usporavanja i atrofije ovog mikro-krvožilnog i neurološkog sustava. Na koncu dolazi i do nagluhosti što nije rijetka pojava u starijih ljudi. Znate li da ne mora biti tako, da svoj sluh, kao i tijelo, možete očuvati vitalnim!
Zaglušenje može biti i zbog povišenog krvnog tlaka, poremećaja u radu štitne žlijezde, voštanih naslaga, ali i zbog nezdravog načina života. Premalo kretanja, boravak u zatvorenom prostoru, stres, nedostatak kisika kojim se hrane naše stanice, kao i kronični nedostatak vitamina i minerala neophodnih za pravilno funkcioniranje našeg organizma – glavni su čimbenici oštećenja našega tijela.
Osiromašeno tlo, hrana i prerađene namirnice – svi znamo da nam daju umanjenu hranjivu vrijednost. Nedostatak hranjivih tvari traži da unosimo hrane još više, još više jer smo „gladni“ iako smo ručali. Danas je svaka educirana osoba svjesna važnosti uvođenja što više zdravih navika kao i uzimanje dodataka prehrani koji su obavezni čim navršimo 50. godinu. Pa čak i ranije, ciljano, ukoliko imamo neke zdravstvene smetnje ili predispoziciju za razvoj bolesti.
Kako si možemo pomoći da naše tijelo, naš sluh, da nam što duže služi u snazi i zdravlju. Prevencija je najbolji liječnik u suradnji s prirodom, a nije kasno nikada nešto mijenjati na bolje ukoliko se pokažu simptomi nekog debalansa. Znajmo da je naše tijelo sposobno za samoozdravljenje, ali treba mu i pomoći. Evo nekoliko savjeta!
SAVJETUJTE SE S LIJEČNIKOM
Savjetujte se sa stručnom osobom. Napravite pregled ušiju – možda se doista radi samo o pojačanom lučenju žlijezda i uho je potrebno očistiti. Prilikom svakog tuširanja, isperite i uši. Pazite da voda ne ostane u slušnom kanalu. Ne gurajte štapiće s vatom duboko niti druge “priručne” šiljate predmete.
ZDRAVA PREHRANA
Namirnice bogate hranjivim tvarima koje pomažu očuvanju sluha su: krumpir, špinat, brokula, banana, rajčica, grah, integralne žitarice, mlijeko, jogurt, meso iz organskog uzgoja (bogato folnom kiselinom koja poboljšava cirkulaciju u unutarnjem uhu).
Minerali koji „hrane“ naš sluh su naročito: kalij, cink i magnezij.
Nešto možemo iskoristiti kroz hranu, ali cink jako teško pa je neophodno uzimati ga kao dodatak prehrani. Cink je važan i u jačanju imuniteta jer pomaže stanicama u obrani od slobodnih radikala.
ZDRAV NAČIN ŽIVOTA
Kretanje po zraku, dovoljno odmora, tjelovježba, osluškivanje zvukova iz prirode (pjev ptica, šum vjetra, šum mora). Izbjegavati bučne razgovore, glasnu glazbu, naročito u automobilu ili kroz slušalice.
DODACI PREHRANI
Minerali: PREPORUKA KOMPLEKS MINERALA
Vitamini: PREPORUKA MEGA B KOMPLEKS MULTIVITAMIN
SUPER BILJKE: PREPORUKA GINKO EKSTRAKT
Ukoliko želite naručiti proizvod po povoljnijoj cijeni, savjetovati se s nutricionistom, slobodno me kontaktirajte: 091 724 1510 (rajnapartneri@gmail.com)
Više o problemu sa sluhom: https://sluh.hr/sum-u-uhu/
Vaš partner, Rajna Banovac
Leave a Reply